טיול ליער השחור - איך לערוך טיול נכון?
היכן ללון ביער השחור? כמה לינות? כמה זמן לשהות ביער השחור? השכרת רכב הכי זולה ביער השחור? מסלולי טיול ביער השחור? חוברת היער השחור? יעוץ טיפים ועוד בכתבה שלפניכם :

בין אם אתם משפחה עם ילדים או זוגות המתכננים טיול ליער השחור, כדאי שתעשו זאת בצורה הכי נכונה ואם אפשר אז כמו בכל תחום להתיעץ עם מומחים לתחום, כדי להמנע מטעויות נפוצות . 

ראשית צריכים לבחור כמה זמן לשהות ביער השחור? . מחפירה באינטרנט או "חפירה" של עמיתים, תשמעו דעות לכאן ולכאן . חלק מהאנשים יספרו שהיריעה רחבה וחלק אחר יגיד שיותר מחמישה ימים אין מה לעשות ביער השחור .  ואתם תרגישו מבולבלים . בתור מומחה ליער השחור, אתחיל מזה שזה גם תלוי בהרכב המשפחתי . אך אוכל לומר בודאות שטיול אידיאלי ביער השחור זקוק לשבועיים . אלה שאין להם זמן שוהים כעשרה ימים בלבד ביער השחור . לדאבוני יש הרבה משפחות שנוסעות רק ל 7-8 ימים, אבל זה גם לפעמים אילוצים של בקשת חופש מהמעביד . פחות משבוע ביער השחור לא הייתי ממליץ וכדאי לדחות למועד שיהיו בידינו מספיק ימי ביקור ביער השחור .


לפני שממשיכים בהסבר, חשוב לי לציין הערה רלונטית לטיולכם ביער השחור : כשאומרים טיול ביער השחור מתכונים בעצם לא רק ליער השחור גרידא . תחת הכותרת יער שחור קיימים ארבעה איזורי יעדי טיול בתחומן של שלוש מדינות . כלומר בשל מיקומו הפנטסטי של היער השחור במשולש גבולות, המבקרים ביער השחור נהנים גם בביקור אצל השכנות באתרים הקרובים לגבולות המשותפים ואף יותר מזה  . לכן אם יש בידינו שבועיים שזה 12 ימי נטו בארבעה איזורים, אז מתמטית זה יוצא 3 ימי טיול בכל איזור וזה ודאי מעט  . החלוקה, נכון שהיא בפועל אף פעם לא מתמטית, אבל ההסבר הנ"ל נועד רק להמחיש לכם כמה טיול ביער השחור זקוק למספר ימי טיול גדול . מה גם שלא באנו לטיול טירונות, אלא באנו לחופש מהנה ביער השחור מבלי לרוץ, לרבות ביקור באלזס ודרך היין, בבודנזה ובצפון שוייץאחרי שהחלטנו כמה זמן אני מקציב ביער השחור, הגיע זמן סגירת הלינה . לפני שנדבר על מיקום הלינה שהוא הפרמטר הכי חשוב בטיול ליער השחור, נפריך כאן משהו שצץ בכל מיני אתרי אינטרנט בדבר מספר לינות ביער השחור . אז בתור מומחה ליער השחור, אני אומר כאן קבל עם ויער שחור... שצריכים לינה אחת בלבד ביער השחור, בין אם באים ליער השחור לשבוע ובין לשבועיים . המרחקים קצרים לאטרקציות של היער השחור, לנקודות הענין ביער השחור והן לביקורים באלזס ודרך היין, הן לביקורים בבודנזה וכן לצפון שוייץ . גם אם החלטתם להגיע יום אחד לנקודה רחוקה, זה עדין לא מצדיק להחליף לינה בשביל לילה אחד . כשאני מעניק יעוצים בבתים ואני מדבר על נקודה רחוקה של שעה וחצי ראו שעתיים, אנשים שטיילו בארה"ב, אומרים לי "ספי אתה עושה צחוק!, בארה"ב נסענו שעות על גבי שעות ואתה משבר פה על שעה וחצי!" .

אחרי שהבנו שזו לינה אחת בלבד!, אז כדאי מאד למקם אותה בנקודה המרכזית ביותר . ושוב שמתכוונים ללינה מרכזית ביער השחור, מתכוונים לנקודה הכי מרכזית כלפי ארבעת האיזורים שהזכרנו: אלזס ודרך היין,צפון שוייץ,בודנזה וכמובן היער השחור עצמו שזו גולת הכותרת של הטיול .  אין למקם את הלינה קרוב לאטרקציה אחת או קרוב לנקודת ענין אחת, כמו שרבים מנסים להתמקם למשל באירופה פארק . אנו מעוניינים ככל האפשר להיות קרובים לכל האטרקציות ונקודת הענין בטיולנו ביער השחור . לדאבוני חלק מהציבור חושב בטעות כי הנקודה המרכזית היא מרכז היער . מרכז היער השחור היא נקודת מוצא לא טובה לטיולים ואף מסרבלת את הטיול  כגון העיירות טריברג או שונאך הפופולריות .. הנקודה הכי טובה לטיולים ביער השחור ולשכנות כפי שהזכרנו היא נקודה בדרום היער השחור בשטח של כ-8-10 עיירות כגון : טיטיזה, פלדברג, לנצקירש, הינטרצרטן, טודטנאו, שלוכזה, ברייטנאו, ברנאו וגם טודטנאוברג שהיא חלק של טודטנאו .   

אם אתם משפחה עם ילדים כדאי ללון בדירה ביער השחור, זה יותר מרווח מצימר ביער השחור, צימר מתאים בד"כ לזוג, אין מקרר ואין אפשרות להכין משהו קל או גם לשמור שתיה ומזון בקירור . כאן זה המקום לומר לכל אלו שסולדים מדירה ביער השחור ורוצים מאד צימר ביער השחור, כי הם חושבים שצימר זה משהו מעץ מפנק כמו צימר בצפון ודירה זה באיזשהו בנין מגורים, ראז זהו שלא!!!!  .  צימר ביער השחור ודירה ביער השחור הם אותו הדבר! נראים בדיוק אותו הדבר, ממוקמים בדיוק באותו מיקום פסטורלי ביער השחור שכל כך רציתם, במילים אחרות, דירה ביער השחור היא בעצם צימר ביער השחור רק יותר מרווח ובתוספת של סלון מטבח מרפסת וכו' . הגרמנים בונים בית של אבן עץ כמו שראיתם בתמונות ומחלקים אותו למספר צימרים ודירות . הכי כיף זה ללון בדירה, זה גם הרבה יותר זול . דירה כאמור יותר מרווחת ויש סלון ומטבח מאובזר עם כל הכלים ממש כמו בבית, ולמשפחות עם ילדים זה ממש נוח וכיף . אפשר לקנות מוצרים בסופר, לשים במקרר ולהנות מהם במשך השהיה בטיול בניגוד למי ששכר צימר ואין לא את האפשרות הנ"ל .  

לפני שנגש למסלולים, אני חייב לומר ולא אכפת לי שאני נשמע כמו מסטיק לעוס, שאסור להתפשר על מיקום הלינה! , על מקום אפשר להתפשר, אבל על מיקום לינה אין להתפשר כלל! זה הפרמטר הכי חשוב מכל מרכיבי טיול ליער השחור .  לצערי אנשים מוצאים דילים זולים ליער השחור במיקומים שאינם טובים . העלות הזולה של טיול ליער השחור קורצת והם בטוחים ש"שחקו אותה בגדול" , אך בפועל יסעו כל בוקר שעתיים לתחילת מסלול וישלמו המון המון על דלק ויצא שכרו בהפסדו, ועוד לא הזכרנו בן-בת זוג עצבנים וילדים חסרי סבלנות שנוסעים שעות רק כדי להתחיל את המסלול .  פונים אליי שנים על גבי שנים, משפחות וזוגות שיש בידיהן הצעה שקבלו ליער השחור והם רוצים להתיעץ באם מיקום הלינה ביער השחור שקבלו הוא טוב או לא?  .  כשאני שומע את ההצעות אני מזדעזע וכואב לי על אותן משפחות . שלא תבינו! הסוכן ששלח את ההצעה הוא לאו דווקא רמאי או נוכל חלילה!  ברוב המקרים מדובר בחוסר מקצועיות וגם תמימות, או בוס שלוחץ למכור כמה שיותר . כמו בכל עסק תמיד צריך לפנות למומחים .  אם יש נזלת אפשר לגשת לרופא בקופת חולים, אבל אם לא עלינו, יש איזושהי מחלה קשה, מחויב המציאות לפנות לרופא מומחה בתחום . אבל ברוך השם אנחנו עוסקים בפן השמח של החיים - טיול ליער השחור .

אחרי שהסתיים השלב ה"לוגיסטי" של טיול ליער השחור, מגיע תור הצד הכייפי של הטיול .  הכנת תוכנית ליער השחור .   כל נוסע ליער השחור חייב שתהיה בידו תוכנית של כל הטיול שלו . הוא חייב לדעת מה הוא עושה בכל רגע נתון . מי שחושב להיות ספונטני ביער השחור, ימצא את עצמו חוזר על מסלולים במקרה הטוב, ויפספס נקודת ענין ודרכי נוף רבים . כשנוסעים עם ילדים זה מתבקש .  עריכת תוכנית ליער השחור מנצלת בצורה הטובה ביותר את איכוצת הטיול וחוסכת זמן רב וכסף .  כיצד מתחילים לתכנן את תוכנית הטיול המשפחתית ליער השחור? ראשית נזכיר שוב למי ששכח שטיול ליער השחור זו כותרת שתחתיה ארבעה האיזורים . חלוקת הטיול לאיזורים הנ"ל תלויה בשהות, בזמן שיש לי ביער השחור וכמובן בהרכב המשפחתי . יש הבדל בין משפחה שנוסעת לשבועיים לבין משפחה שנוסעת לשבוע בלבד .  אם יש בידי רק שבוע אז ברור שאי אפשר להקדיש 3 ימים לאלזס ושלושה ימים לבודנזה למשל .  יש איזורים שילדים פחות אוהבים ואילו למבוגרים יש העדפות אחרות בטיול ביער השחור .  כפי שכתבנו לעיל, החלוקה היא לא מתמטית, אלא לפי העדפותינו לאיזורים שאנו אוהבים .  יש גם איזורים שאפשר להקדיש להם יום אחד בלבד ואיזור שאפשר להקדיש לו חמישה ימים למשל . 

בבניית המסלול כדאי להמנע מ"רשימות מכולת" ולהגיע מנקודה A  לנקודה B . כל הרעיון של טיול ביער השחור הוא הנסיעה עצמה היא האטרקציה . אני לא צריך להגיע לאיזשהו מקום ולהיות בסטרייס עם סטופר, למדוד זמנים ומרחקים . הדרך היא כל הענין, לנסוע לצד איזה נחל בתוך היער באמצע שומקום ולראות בתים משוקולד, בתים של עמי ותמי וממש לחוות את האגדה . לשתות קפה על שפת נחל ולראות בית של מכשפה כמו באגדות שגדלנו עליהן, זה כל הענין המרכזי ביער . אני מקבל מבול של טלפונים מלקוחותיי שחזרו מטיול ביער השחור, ולכולם אותו דבר מה לומר לי, הם אומרים לי -  "ספי! מכל האטרקציות עם השמות הכי מפוצצים האטרקציות הכי בומבסטיות, מה שאהבנו הכי הרבה, זה שנסענו בדרך קסומה באמצע שומקום כמו באגדות וישבנו ושתינו מרק וקפה עם הילדים וראינו בית כמו בספרי האגדות של האחים גרים, והתמונה הזו נצרבה לנו במוח לנצח נצחים כחוויה מדהימה שחווינו . אז לכל גולש אני אומר, זה שתסע בכביש 500 בדרך לאטרקציה פופולרית זה יפה, אבל זה מחמיץ את המטרה לשמה באנו ליער השחור . ושלא תבינו שאני מתכוון לוותר על אטרקציות חלילה! . מה שאני מנסה לומר הוא, שאם ממילא אתה נוסע לאטרקציה מסוימת, אז כבר עדיף שתגיע אליה בדרך מעניינת קסומה בלב היער ותחווה את הקונספט הנכון של טיול ביער השחור . גם אתה וגם מר ישראלי תגיעו באותה השעה לאטרקציה, רק שהוא נסע מהצימר "דוך" לנקודת הענין והחמיץ עולם ומלואו . הוא יחזור גם באותה דרך שממנה בא, אז מה הרעיון?   רוב הישראלים עולים מהטיטיזה לטריברג בכביש 500 וחוזרים אח"כ באותו כביש 500 אל הצימר, וזו בעצם נסיעה כפולה לחינם! .  

מישהי הראתה לי תוכנית שערכה ליער השחור וזה היה כך: יום קניות, יום טבע, עום מרחצאות, יום פארקים יום... בקיצור מונוטוני ומשעמם . צריך להכין תוכנית ליער השחור שבה יש "מישמש" אבל מישמש מסודר . כלומר באותו יום מסלול, יש גם מפל וגם רכבל וגם עיירה וגם עיר ומגלשה ופארק וכל זה בנסיעה קסומה בדרכי נוף . באופן שכזה כל אחד מקבל את מה שהוא אוהב . לעתים יש בקבוצה או משפחה, סבא בן 80 אבא בן 50 ילד בן 16 וילד בן 5, כל אחד מושך לכיוונו, אז איך נרצה את כולם? עריכת תוכנית נכונה ובה נכללות במסלול היומי הרבה נקודות ענין המתאימות לכל אחד, לכל גיל .  הפעילויות ביער צריכות להיות משפחתית, כלומר הנאה משותפת .  רבגוניות במסלול היומי זהו קלף מנצח ולא נושא אחד המתפרש על פני יום שלם .  מי שיאמץ את הטיפים הללו, יזכה לבנות מסלולי טיול נהדרים, מי שעדין מתקשה או לחילופין, אין בידו זמן להכין תוכנית, יכול לקבל ממני חוברת היער השחור 2018 מעודכנת ומותאמת אישית לכל משפחה בנפרד . 

טיסות ליער השחור    אז בואו נעשה סדר: נתחיל משדות תעופה רציניים, כן רציניים, שדות תעופה בינלאומיים שעובדים שנים עם ישראל ולא נפתחים ונסגרים תדיר. שדות תעופה בינלאומיים שיש בהם טיסות סדירות לישראל כל יום, כל ימות השנה. אז יש שלושה כאלו: מינכן, פרנקפורט וציריך. רוב המטיילים ביער השחור בוחרים לנחות בגרמניה דווקא, בשדה התעופה של פרנקפורט או מינכן. הסיבה כלכלית ברובה, כי בד"כ נחיתה בציריך יקרה יותר, בעקר השכרת הרכב, לפעמים ממש כפולה במחיר. המרחק מפרנקפורט או ממינכן זה בערך 3 שעות ומציריך כשעה וחצי.  בכל מקרה לא מקבלים את הדירה לפני השעה 15:00, כך שנוחתים בבוקר מוקדם, יש לנו את כל הזמן להגיע, מה גם שלא נוסעים "דוך" בלי לעצור, אנחנו מטיילים בדרך ליער, עוצרים מספר רב של פעמים, אוכלים, מתרעננים, עורכים שופיג וכך מתקדמים עד שמגיעים לדירה ביער השחור. המרחק בכלל לא נורא, המזג האויר אחרת, תרבות הנהיגה שונה ונעימה, הכבישים איכותיים מאד, אנחנו לא ממהרים לעבודה והכי חשוב שאין הגבלת מהירות!. מי שמצא דיל לציריך, או שיש לו ב"ה תקציב גדול, יהנה מהגעה יחסית נוחה של שעה וחצי מציריך. ובנוסף יוכל לעלות על הכבישים המהירים של שוייץ מבלי לשלם אגרה של כ-40 פרנקים שוויצרים.  בשדות תעופה שהזכרנו, הטיסות הם של חברות תעופה כמו אלעל, סוויס ולופטהנזה, כך שהסיכוי לביטולים ושינויים קטנים מאד לעומת שדות תעופה ארעים וקטנים. שדה התעופה באזל-מולהאוס קרוב כשעה עד שעה וחצי מהמיקומים הטובים בדרום היער. מי שטס לשם היא חברת איזיג'ט. בחלק מימות השנה הטיסות זולות משמעותית ולכן כדאיות. את הטיסות מזמינים אונליין, החסרונות לעתים מתחילים בזה שהזמנת הטיסה היא בלי מטען, בלי אוכל, בלי... בלי... בלי... ועל כל דבר יש תוספת. מי שזה לא חשוב לו, לא ירגיש בחסרון הנ"ל. הבעיה השניה היא שעות הטיסה. נוחתים בערב וסתם שורפים יום. וההמראה חזרה היא בשעה 6:15 בבוקר ולא רוצים לשלם הון תועפות על מלון סביב השדה במולהאוס באזל  . הדרגה השלישית הם שדות תעופה שנפתחים למשך חודשיים או שלושה וגם לא בכל שנה. בנה שעברה היה את שדה התעופה של באדן באדן-קרלסרוהה, לפני שנתיים את שדה התעופה שטרסבורג, והיה גם פרידריכסהפן ועוד כל מיני שדות מוזרים.  השנה יש גם את שדה התעופה של שטוטגרט. שדות אלו הכי פחות מומלצים מכמה סיבות: לא בכל יום יש טיסה. בד"כ זה פעם בשבוע, ביום מסוים, וזה מגביל כשרוצים לינה במספר ימים מסוים ולא על בסיס שבועי. יש גם הרבה מאד שינויים וביטולים וקשה לסמוך כשלוקחים חופש מהעבודה וכבר בנינו על התאריכים. צריך גם לבדוק את חברות השכרת הרכב באותו שדה קטן, במיוחד את שעות הפעילות הקצרה יחסית לשדות הגדולים כמו מינכן ופרנקפורט. בשנה שעברה הופעלו טיסות לבאדן באדן, אך לא היו רכבים בשדה כמו בכל שדה נורמלי וזה הקשה מאד על מי שנחת שם, לתשומת לבכם.  לסיכום מי שיש לו תקציב או מזל יכול לנחות בציריך. אבל לא רע בכלל לנחות במינכן או בפרנקפורט. אגב אפשר וכדאי לעתים לשלב נחיתה בפרנקפורט וחזרה במינכן למשל, זה תמיד נחמד בעקר למי שיש ילדים קטנים ורוצה לבקר ביום האחרון בלגולנד. השילוב בין פרנקפורט מינכן או ההיפך אינו משפיע כלל על הטיול ביער השחור, רק מגוון את החוויה כפי שהזכרנו. והכי חשוב זה לנחות אך ורק בבוקר ולחזור בערב ולא ההיפך!!!!!!!. כדי שיהיו לנו ימים מלאים, שנסע באיזי ליער השחור, כדי שנקבל את היער השחור באור יום ולא ב"אבולילה".  מי שנוחת בערב לא יכול להגיע ליער השחור, מה גם שאף גרמני לא יקבל אותו בשעה מאוחרת!. אבל הבעיה העקרית היא בטיסת בוקר. אם לוקחים בחשבון שצריך להיות בשדה כשלוש שעות לפני ההמראה ועוד כארבע שעות של נסיעה ועצירות להתרעננות, תדלוקים ולקחת בחשבון גם פקקים, אז יוצא שלא ישנים כלל בלילה ויוצאים בשעה כמו שלוש לפנות בוקר לשדה וזה ממש לא סיום יפה של טיול מוצלח!.

בשלב בראשוני : צריכים לסגור רכב+טיסה+לינה . מי שרוצה יכול לקבל ממני הצעת מחיר במייל מסודרת לחבילה הכוללת כאמור רכב+טיסה+לינה . 

בשלב השני : מי שסגר דרכי או בעצמו רכב טיסה ולינה יכול לפנות אליי לקבלת יעוץ וחוברת אישית ליער השחור .

לשאלות נוספות אני בנייד 054-3120151 ספי .  בשורות טובות!   .